Tuning Broke my FX Maverick, Repaired it with Improvements!

Preface - it's insane how a relatively minor modification can completely change the feel of a rifle! ..

was bummed out last Thursday at the range when I realized that something was VERY wrong with my FX Maverick. Spent the first part of my session testing out the slow twist poly LW in my new "BlingVet" build on a 100y bench, and afterwards I decided that it was time to check the Mav ahead of my NRL22 match on Saturday morning.

So I uncased the rifle and shot it a couple of times to re-zero the windage (gusty day). It was shooting lights out as usual with the (unsorted, unwashed, unlubed) 44gr JSBs (big holes are from the Mav)..

C712E1B1-61DA-4682-B534-1C480786B472.1633974446.jpeg


Out of nowhere, the feel of the cocking action changed for the worse! The rifle was still shooting accurately, so I knew that it wasn't likely the hammer system. Cycled the lever back, and boom - I see the problem clear as day:

815CBC95-2F74-47A8-B50D-CFE52DE063EE.1633974561.jpeg

My "reloding rod guide" (art. #19511) failed catastrophically. At this point, I knew my rifle would be out of commission for NRL22, but I already had plans to swap out the first reg housing with a replacement given to me by support for a separate issue.

Newman was prompt in responding to my issue (the man is a true superhero!). He offered to send me the replacement component on Monday, but I had some ideas floating in my mind for improving this component and my impatience got the better of me.

So what I decided to do was fabricate the reloading rod guide replacement in 316 stainless. With some effort, I was able to extract the broken threaded section of the rod guide out of the front support housing:

3EE6ADD0-9C54-480B-A9F1-4CB2907CA3B8.1633975339.jpeg
F8EA4098-C65B-41CD-A641-689553412FF4.1633975340.jpeg

I had the idea of making an internal thread (6x1mm) in the broken rod guide, but the thread in the housing is an 8x1mm thread, and I wasn't real motivated to make a small part like that with dual-threads:

2E3CD036-B64E-4682-9F40-65B3FE04DD9E.1633975535.jpeg


With the rifle torn down, I examined the factory reloading rod (mic'd at 3.978mm). The rod was bent to hell - being the likely cause of my failure. I wasn't thrilled at the idea of straightening it back out and re-using it, so I parked the idea and focussed on sketching out a stronger replacement rod guide in my mind.

The Maverick diagram had a few parts internal to the rod guide. There's the spring-loaded component that assists in keeping the lever in closed and that is kept in place by a rod guide bushing (34 in the schematic):

52C968DF-F73B-42AF-961A-58CA465A31F3.1633976917.jpeg


I also realized that the hollow threaded end of my stainless part would need another seat / stopper for the spring mechanism, and I decided to use Delrin 150 for those parts (press fit).

94C7B372-E7DA-474E-8CDB-B75BD4A6D592.1633976090.jpeg
D065B7D4-3CF8-4ED2-8A82-E5B91129B2E1.1633976091.jpeg
90790D2A-F633-4275-BAC0-580CDF346819.1633976091.jpeg


Now for that rod! Knew that I wouldn't be able to source a good 4mm stainless rod on a Sunday. Knew that I had some 5/32" music wire in hand though. I mic'd it out and it was a little larger than 4mm OD. Turning & threading music wire is a real NIGHTMARE! Rockwell hardness of C50 for the stock I had on hand. Nonetheless, I knew that it would be MUCH stronger than most stainless and decided to use it. Left is my music wire rod and the factory rod on the right (and that was AFTER my brief attempt at straightening it)..

399C4F04-90F8-49E8-9656-C74384BACD16.1633977494.jpeg


Staging the workpieces..

07E3D18B-7FAD-4EB4-9813-40A84E7FB40E.1633977074.jpeg


0EC2D28B-C73C-4A77-9B70-8CE44F9A3C62.1633977076.jpeg


End to end..

897B125A-5B54-4156-97B5-F4DE625A17F3.1633977077.jpeg


This new rod is VERY snug in the rifle, but not so snug (unlubed) that it would bind up. I lubed it with a high-quality synthetic motor oil though, and when I finally got everything back together - it feels like and ENTIRELY new rifle!!!!!!! 

I cannot fully describe how the cocking action feels on this rifle now, but it feels "luxurious". It used to have quite a bit of slop and felt loosey goosey. My lever would pop open on its own with momentum of the rifle, but now it feels more like the EVOL did when the HST was set extremely light. It's very smooth now, and I can feel every single ounce of spring compression when cycling it back!

5B829E3C-682A-46B3-8237-883105B7C406.1633978253.jpeg
2C1786CB-1A12-462E-9E8A-20EB33291A67.1633978254.jpeg

 
Everything seems to be falling apart or defective? I thought I was special. ;^) I am like you when I repair things bigger, faster, stronger it needs to be. My brother is a stickler on leaving things stock. Factory tolerances usually suck for the most part. So a bit tighter is usually a good bet to make things feel better.

Very nice job on the mod you did and the write up as well. Thanks


 
Everything seems to be falling apart or defective? I thought I was special. ;^) I am like you when I repair things bigger, faster, stronger it needs to be. My brother is a stickler on leaving things stock. Factory tolerances usually suck for the most part. So a bit tighter is usually a good bet to make things feel better.

Very nice job on the mod you did and the write up as well. Thanks


Well, no matter what the problems are, I'm ALWAYS the edge case! Working in the tech industry over the years, QA / SDET types LOVE me for finding obscure bugs and/or security issues. This same principal (curse) applies to airguns apparently. 

Awesome repair!

Great fix, as is usually the case with all of your work! Looks awesome!

I know you’re being humble Gino…How did the NRL22 match turn out? You the man! Congratulations! 

Have a good one.

Stoti


Thanks! I held my own in the NRL22 match (no failures like I had during the first two matches of this season) lol
 
Предговор - лудост е как една относително незначителна модификация може напълно да промени усещането от една пушка! ..

беше смазан миналия четвъртък на полигона, когато разбрах, че нещо МНОГО не е наред с моя FX Maverick. Прекарах първата част от сесията си в тестване на бавния twist poly LW в новата ми компилация "BlingVet" на 100y лежанка, а след това реших, че е време да проверя Mav преди моя NRL22 мач в събота сутринта.

Така че свалих пушката и я стрелях няколко пъти, за да върна отново нулата на вятъра (поривист ден). Изстрелваше светлини както обикновено с (несортирани, неизмити, несмазани) 44gr JSB (големите дупки са от Mav).

View attachment 178411

От нищото усещането от действието на взвеждането се промени към по-лошо! Пушката все още стреляше прецизно, така че знаех, че вероятно не е ударната система. Върнах лоста назад и бум - виждам проблема ясен като бял ден:

View attachment 178422
Моят "ръководител за въдица за презареждане" (арт. #19511) се провали катастрофално. В този момент знаех, че пушката ми ще бъде излязла от експлоатация за NRL22, но вече имах планове да сменя първия reg корпус със заместващ, даден ми от поддръжката за отделен проблем.

Нюман беше бърз в отговора на проблема ми (човекът е истински супергерой!). Той предложи да ми изпрати резервния компонент в понеделник, но в съзнанието ми се въртяха някои идеи за подобряване на този компонент и нетърпението ми надделя.

Така че това, което реших да направя, беше да произведа резервния водач на пръта за презареждане от неръждаема стомана 316. С известно усилие успях да извадя счупената резбована част на водача на пръта от корпуса на предната опора:

View attachment 178435View attachment 178452
Имах идея да направя вътрешна резба (6x1 mm) в счупения водач на пръта, но резбата в корпуса е резба 8x1 mm и не бях наистина мотивиран да направя малка част като тази с двойни резби:

View attachment 178470

Със свалена пушка проверих фабричната пръчка за презареждане (микрофон на 3,978 mm). Прътът беше огънат по дяволите - вероятната причина за моя провал. Не бях развълнуван от идеята да го изправя обратно и да го използвам повторно, така че оставих идеята и се съсредоточих върху скицирането на по-здрав резервен водач на въдица в ума си.

Диаграмата на Maverick имаше няколко части, вътрешни за водача на пръта. Има пружинен компонент, който помага за задържането на лоста в затворено положение и който се поддържа на място от направляваща втулка на пръта (34 в схемата):

View attachment 178483

Също така разбрах, че кухият край с резба на моята неръждаема част ще се нуждае от друга опора/запушалка за пружинния механизъм и реших да използвам Delrin 150 за тези части (притискане).

View attachment 178497View attachment 178511View attachment 178533

Сега за този прът! Знаех, че няма да мога да намеря добра 4 мм неръждаема пръчка в неделя. Знаех, че имам музикален проводник 5/32" в ръка. Извадих го с микрофон и беше малко по-голям от 4 mm OD. Струговането и навиването на музикален проводник е истински КОШМАР! Твърдостта на Рокуел C50 за стоката, която имах на ръка. Въпреки това знаех, че ще бъде МНОГО по-здрав от повечето неръждаеми и реших да го използвам. Отляво е моят музикален тел, а фабричният прът отдясно (и това беше СЛЕД краткия ми опит да го изправя).

View attachment 178551

Поставяне на детайлите..

View attachment 178564

View attachment 178577

От край до край..

View attachment 178591

Тази нова пръчка е МНОГО плътно прилепнала към пушката, но не толкова плътно (несмазана), че да се завърже. Все пак го смазах с висококачествено синтетично моторно масло и когато най-накрая събрах всичко обратно - усещането е като ИЗЦЯЛО нова пушка!!!!!!!

Не мога да опиша напълно как се чувства взвеждането на тази пушка сега, но се чувства "луксозно". Преди имаше доста помия и се чувстваше разхлабена. Моят лост щеше да се отвори сам с инерцията на пушката, но сега се чувства по-скоро като EVOL, когато HST беше настроен изключително лек. Сега е много гладко и мога да усетя всяка една унция компресия на пружината, когато го връщам обратно!

View attachment 178603View attachment 178609
Браво за теб, научавам много от твоите проблеми с маверика. Искам да ви помоля да ми кажете дължината на тази спица номер #19511 и каква е резбата в края, моля.
 
Предговор - лудост е как една относително незначителна модификация може напълно да промени усещането от една пушка! ..

беше смазан миналия четвъртък на полигона, когато разбрах, че нещо МНОГО не е наред с моя FX Maverick. Прекарах първата част от сесията си в тестване на бавния twist poly LW в новата ми компилация "BlingVet" на 100y лежанка, а след това реших, че е време да проверя Mav преди моя NRL22 мач в събота сутринта.

Така че свалих пушката и я стрелях няколко пъти, за да върна отново нулата на вятъра (поривист ден). Изстрелваше светлини както обикновено с (несортирани, неизмити, несмазани) 44gr JSB (големите дупки са от Mav).

View attachment 178411

От нищото усещането от действието на взвеждането се промени към по-лошо! Пушката все още стреляше прецизно, така че знаех, че вероятно не е ударната система. Върнах лоста назад и бум - виждам проблема ясен като бял ден:

View attachment 178422
Моят "ръководител за въдица за презареждане" (арт. #19511) се провали катастрофално. В този момент знаех, че пушката ми ще бъде излязла от експлоатация за NRL22, но вече имах планове да сменя първия reg корпус със заместващ, даден ми от поддръжката за отделен проблем.

Нюман беше бърз в отговора на проблема ми (човекът е истински супергерой!). Той предложи да ми изпрати резервния компонент в понеделник, но в съзнанието ми се въртяха някои идеи за подобряване на този компонент и нетърпението ми надделя.

Така че това, което реших да направя, беше да произведа резервния водач на пръта за презареждане от неръждаема стомана 316. С известно усилие успях да извадя счупената резбована част на водача на пръта от корпуса на предната опора:

View attachment 178435View attachment 178452
Имах идея да направя вътрешна резба (6x1 mm) в счупения водач на пръта, но резбата в корпуса е резба 8x1 mm и не бях наистина мотивиран да направя малка част като тази с двойни резби:

View attachment 178470

Със свалена пушка проверих фабричната пръчка за презареждане (микрофон на 3,978 mm). Прътът беше огънат по дяволите - вероятната причина за моя провал. Не бях развълнуван от идеята да го изправя обратно и да го използвам повторно, така че оставих идеята и се съсредоточих върху скицирането на по-здрав резервен водач на въдица в ума си.

Диаграмата на Maverick имаше няколко части, вътрешни за водача на пръта. Има пружинен компонент, който помага за задържането на лоста в затворено положение и който се поддържа на място от направляваща втулка на пръта (34 в схемата):

View attachment 178483

Също така разбрах, че кухият край с резба на моята неръждаема част ще се нуждае от друга опора/запушалка за пружинния механизъм и реших да използвам Delrin 150 за тези части (притискане).

View attachment 178497View attachment 178511View attachment 178533

Сега за този път! Знаех, че няма да мога да намеря добра 4 мм неръждаема пръчка в неделя. Знаех, че имам музикален проводник 5/32" в ръка. Извадих го с микрофон и беше малко по-голям от 4 mm OD. Струговането и навиването на музикален проводник е истински КОШМАР! Твърдостта на Рокуел C50 за стоката, която имах на ръката. Отляво е моят музикален тел, а фабричният прът отдясно (и това беше СЛЕД краткият ми опит да го изправя).

View attachment 178551

Поставяне на детайлите..

View attachment 178564

View attachment 178577

От край до край..

View attachment 178591

Тази нова пръчка е МНОГО плътно прилепнала към пушката, но не толкова плътно (несмазана), че да се завърже. Все пак го смазах с висококачествено синтетично моторно масло и когато най-накрая събрах всичко обратно - усещането е като ИЗЦЯЛО нова пушка!!!!!!!

Не мога да опиша напълно как се чувстват взведеното на тази пушка сега, но се чувстват "луксозно". Преди имаше доста помия и се чувстваше разхлабена. Моят изгубен щеше да се отвори сам с инерцията на пушката, но сега се чувства по-скоро като EVOL, когато HST беше настроен изключително лек. Сега е много гладко и мога да усетя всяка една унция компресия на пружината, когато го връщам обратно!

View attachment 178603View attachment 178609
Ако може да ми кажеш това откъде успя да го намериш? Както и винт 31 какво точно прави навивайки се в детайл 30 от схемата на маверик, този винт трябва да прави нещо там, едва ли е за украса ;) ???

2C1786CB-1A12-462E-9E8A-20EB33291A67.1633978254_edit_280165803752559.jpg